MALI ARCHITEKCI W TOKIO 2

 

W dniu 1 maja 2016  w stolicy Japonii, odbyły się ponownie warsztaty z architektury polskiej dla japońskich dzieci z ośrodka opieki społecznej Fukudenkai w Tokio.

Dzięki współpracy Polskiego Instytutu w Tokio oraz sponsorowi firmie RENOVA udało sie zorganizować drugie tego typu warsztaty i zapewne nie ostatnie.

Tematem przewodnim tym razem były polskie zamki i pałace.

Ośrodek, w którym odbyły się zajęcia, mieści się poza ścisłym centrum miasta. Jest tu mały park, staw, klika drzew. Ale mimo tej małej zielonej oazy,  w dużej mierze przeważa ścisła zabudowa.  Budynki jeden przy drugim, wszystko byle wyższe, ciasne i ekstremalnie nowoczesne. Bo takie jest przecież Tokio!

W warsztatach uczestniczyło 14 podopiecznych ośrodka w wieku 5-12 lat. Większość z tych dzieci nigdy nie była poza Tokio, nie widziało innego świata i nie ma pojęcia jak może wyglądać inna zabudowa, od tej za oknem.

Stąd pomysł na tematykę warsztatów, by pokazać dzieciakom  troche historii, sztukii i całkiem innego budownictwa.

Dla nas samych była to spora zagadka, jak to wszystko przebiegnie no i oczywiście czy dzieci sobie poradzą w nowych rolach projektanów.

Na początku był krótki wykład. Każde dziecko dostało fotografie z przykładami renesansowych zamów, gotyckich kościołów czy barokowych kamienic.

Z głową pełną inspiracji zabraliśmy się za robienie makiet. Najpierw trzeba było zrobić konstrukcje naszych domków. Kartony po mleku nadały sie do tego idealnie. Krok po kroku pokazując gdzie zgiąć, a gdzie przyciąć, po chwili powstały prostokątne białe bryły z dwuspadowymi dachami.

Od tej pory dzieci pracowały juz bardziej samodzielnie, inspirując się przykładami. I tak, zaczęły pomału pojawiać się otwory okienne, cokoły, gzymsy, kominy, a także drobne ornamenty.

Kolejnym etapem było dobranie odpowiedniego materiału jak kamień, drewno, gont, czy sztukateria. Ponownie pokazalismy im zdjęcia domów z wykorzystaniem różnychch technik. Największym zainteresowaniem cieszyły się pałace księżniczek i wież.

Projekty i makiety powstawały kilka godzin, a efekt był imponujący! Temat, króty początkowo był dla nas samych (dorosłych) jedną wielką niewiadomą, dla dzieci okazał się fantastycznym i inspirującym doświadczeniem. A wszystkie domki stworzyły jedno miasteczko i dały dalsze możliwości w tworzeniu otoczenia, urbanistyki i przestrzni wspólnych.

Place zabaw, sklepy, parki, komunikacja, to tylko niektóre pomysły które od razu przyszły do głowy dzieciom. A wyobraźnia dzieci jest przecież ogromna! Ponadto taka wspólna zabawa uczy dzieci współpracy, radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów i wiary we własne umiejętności.

Nie narzucaliśmy dzieciom sposobu tworzenia, ale chcieliśmy by miały one możliwość samodzielnego decydowania, jak chcą skonstruować swoje makiety, a my- prowadzący, bylismy jedynie pomocą.

Warsztaty zakończyły się wspaniałą atmosferą. Polska architektura widziana oczyma japońskiego dziecka okazała się niezwykłym doświadczeniem dla nas wszystkich.

A nie była to pierwsza współpraca pomiedzy Polską a Japonią, bowiem ośrodek „Fukudenkai”, w latach 1920 ? 1922 udzielił schronienia tzw. ?sierotom syberyjskim? ? dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię.
Natomiast w 2012 r. Pani Prezydentowa RP Anna Komorowska złożyła wizytę w tym ośrodku, spotykając się z jego kierownictwem, osobami wspierającymi działalność „Fukudenkai” i dziećmi oraz przekazała okolicznościową tabliczkę o nadaniu imienia Janusza Korczaka sali, która znajdzie się w nowych pomieszczeniach ośrodka.
W marcu 2014 r. w ramach warsztatów wokalnych uczyła Anna Maria Jopek, pełniąca funkcję Polskiego Ambasadora Przyjaźni Roku Wymiany Grupa Wyszehradzka-Japonia 2014.

Mamy nadzieję że warsztaty „Mali-Architekci” zagoszczą jeszcze w nie jednym miejscu na świecie, by promować polską architekturę.

 —————————————————————————————————————————————————————————————————————

 ZAJĘCIA PROWADZIŁA:

Karolina Szkapiak- organizatorka i prowadząca jeleniogórskie warsztaty „mali-architekci”. Absolwentka Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Prezes SARP w Jeleniej Górze. Na co dzień prowadząca autorską pracownie architektoniczną SK-ARCHITEKCI. Zajęcia z edukacji architektonicznej prowadzi od wielu lat, także w innych miastach i placówkach edukacyjnych.

www.mali-architekci.pl

SPONSORZY: FIRMA RENOVA

WSPÓŁPRACA:  Polski Instytut w Tokio

Tłumaczenie: Karina Jancewicz-Ota

sponsorzy: