MALI ARCHITEKCI W TOKIO

W dniach 9 kwiecień- 11 maj przebywalismy na architektonicznej wyprawie w Tokio!

Realizowaliśmy tam m.in warsztaty projektowe dla dzieci.

  • Część pierwsza odbyła się 26 kwietnia w tokijskim Domu Dziecka ( dzięki Polskiemu Instytutowi w Tokio)

Children?s Nursing Home Hiroo Friends

4-2-12 Hiroo, Shibuya, Tokyo 150-0012

  • Część druga odbyła się 5 maja w jednym z parków w Tokio

 

Podczas przeprowadzonych warsztatów dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat dzieci zbudowały makiety typowych polskich domów, wykonali zabudowę domów w stylach regionalnych, takich jak zakopiański i sudecki. Każde dziecko stworzyło jeden dom, który był częścią wspólnego osiedla z terenami zielonymi, ulicami, placami zabaw.
Bawiąc się dzieci mogły rozwijać swoje zdolności manualne, zdobywając również wiedzę na temat polskiej architektury.
Było to kolejne wspólne przedsięwzięcie Instytutu Polskiego i ośrodka Fukudenkai, który w latach 1920 ? 1922 udzielił schronienia tzw. ?sierotom syberyjskim? ? dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię.
W 2012 r. Pani Prezydentowa RP Anna Komorowska złożyła wizytę w tym ośrodku, spotykając się z jego kierownictwem, osobami wspierającymi działalność Fukudenkai i dziećmi oraz przekazała okolicznościową tabliczkę o nadaniu imienia Janusza Korczaka sali, która znajdzie się w nowych pomieszczeniach ośrodka.
W marcu 2014 r. w ramach warsztatów wokalnych, podstaw emisji głosu dzieci z ośrodka uczyła Anna Maria Jopek, pełniąca funkcję Polskiego Ambasadora Przyjaźni Roku Wymiany Grupa Wyszehradzka-Japonia 2014.